Obrona konieczna

Właściciel kantoru wychodzi wieczorem z pracy. Ma w torbie pieniądze z dziennego utargu. Napada go dwóch bandytów. Mężczyzna strzela. Trafia jednego z napastników w głowę. Postrzelony umiera.

Po przyjeździe policji okazuje się, że przestępcy nie mieli przy sobie broni palnej.

Teraz odbędzie się dochodzenie mające wyjaśnić czy ofiara nie przekroczyła obrony koniecznej.

W dodatku w toku postępowania mają badać przeszłość napastników, by stwierdzić czy byli recydywistami czy debiutantami.

Pomijając fakt, że jeśli byli oni skuteczni i nieuchwytni to policja niczego nie wybada, to jakie niby znaczenie dla zaatakowanego mogłoby mieć to, które jest to przestępstwo bandytów?

I skąd miałby taką wiedze posiąść, by zdecydować czy musi się bronić, czy może to sobie odpuścić.

Dlaczego to ofiara musi (zanim w ogóle zacznie się bronić) zorientować się, jak bardzo groźni są napastnicy i z jaką bronią postanowili tym razem zaatakować?

Gdyby ktoś mnie zaatakował, nie zastanawiałabym się czy ma nóż, który zaraz wbije mi w brzuch, czy łom, którym rozbije mi głowę, czy jest może w posiadaniu broni palnej.

Gdyby ktoś mnie zaatakował broniłabym się w każdy możliwy sposób i gdybym posiadała pistolet, to bym strzeliła.

Nie rozważałabym też, czy jest to debiut napastnika, czy jego jubileuszowy 50 napad. Jeśli by mnie zabił lub skrzywdził w jakikolwiek sposób, to dla mnie efekt końcowy byłby identyczny.

Jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie ustalić klasyfikację, punktację i każdy będzie wiedział, w jaki sposób się bronić. Przestępca będzie miał obowiązek noszenia identyfikatora z numerem przyporządkowanym rodzajowi broni, jaką się posługuje i numerem.

Przykładowa klasyfikacja to od 1 do 10, gdzie 1 odpowiada nożowi kieszonkowemu a 10 broni palnej.

W dodatku taki identyfikator będzie miał przesuwany pasek z numerem napadu, żeby przestępca mógł informować swoją ofiarę na bieżąco o własnym doświadczeniu.

Natomiast każdy przeciętny człowiek, który ma szanse zostać napadnięty będzie zobowiązany do zapoznania się z klasyfikacja narzędzi przeznaczonych do obrony. W razie napadu taki osobnik będzie musiał szybko zsumować numer broni i numer napadu z identyfikatora przestępcy i przyporządkować tej sumie odpowiednią broń obronną.

W końcu napastnik, który za pomocą widelca dokonał 80 napadów jest równie niebezpieczny jak ten, który pierwszy raz w swoim życiu ruszył na miasto czołgiem.

Życie na ulicy będzie przypominało grę komputerową, w której pojedynkować się mogą jedynie gracze o zbliżonej ilości punktów.

Pozostaje pytanie, co jeśli ofiara nie będzie dysponować bronią dostosowaną do wymagań atakującego?

Wtedy grzecznie poinformuje o tym fakcie napastnika, a ten oddali się w trybie natychmiastowym w nieznanym kierunku.

Czy tylko mnie wydaje się to wszystko absurdem?

Reklamy

4 thoughts on “Obrona konieczna

 1. aż zobaczyłem oczyma wyobraźni pythonowski w klimacie skecz, w którym napastnik w ramach groźby wypowiada przykładowo „czterdzieści dwa”, na co ofiara w samoobronie „siedemnaście!”. konsternacja. „trzydzieści siedem” – „dziewiętnaście!”. chwila namysłu, krążenie wokół siebie. „pięćdziesiąt jeden” – „dwadzieścia dwa”. napastnik ze spuszczoną głowa odchodzi. towarzysz ofiary pyta: „ale dlaczego dwadzieścia dwa?” – „no fakt, powinno być dwadzieścia jeden”. „wracaj” krzyczy do przestępcy „dwadzieścia jeden”. przestępca wraca, mówi przez zęby „siedemdziesiąt trzy” i triumfalnie odchodzi z łupem. „trzeba było zostać przy dwadzieścia dwa” podsumowuje towarzysz ofiary „uczciwość nie popłaca”. „aha” zgadza się obrabowany, „na przyszłość od razu trzeba dwudziestką dwójką”. cięcie. ewentualnie po przerwie, ciąg dalszy na komisariacie: „dlaczego użył pan niewspółmiernego do sytuacji >>dwadzieścia dwa<<?"

 2. Ja też to ujrzałam i już miałam zaproponowac wspólne pisanie scenariusza do jakiegoś programu rozrywkowego, ale szybko zdałam sobei sprawe, że jesli prawo i cala sytuacja społeczna w kraju dalej będzie podążac we wskazanym kierunku, to eni długo pierwsze lepsze wiadomości beda niczym dobry skecz

 3. śmiać się oczywiście można ze wszystkiego, co nie nie zmienia faktu, że kontratyp w postaci obrony koniecznej to chyba najlepszy przykład jak bardzo prawo reaguje na to, co się dzieje wokół i to zarówno w zakresie regulacji, jak i stosowania.
  jeszcze kilka lat temu obrona konieczna istniała, ale wielkiego halo się z tego nie robiło, dopiero po serii medialnych doniesień w duchu „my home is my castle” i „będziem jego wiernie strzec” nastąpiło podniesienie obrony koniecznej do jakiegoś prawa podstawowego, granica obrony koniecznej siłą rzeczy też trafiła do świadomości, ale w kontekście że jakaś jest, że można ją przekroczyć, ale to i tak bez różnicy, huśtawka się rozpędziła i po jakimś czasie musiała odchylić się w druga stronę, zaczęły się ekscesy, a właściwie ich maglowanie i z czegoś naturalnie rozumianego powstał potworek porównujący nóż sprężynowy z kijem bejsbolowym, a pistolet gazowy z siekierą.

 4. Ja tam wychodze z założenie, ze jak ktoś decyduje się na napad, to dezyduję sie na wszystko z tym zwiazane.
  A potem wielkie HALO< że ktoś się bronił
  JAK ON ŚMIAŁ
  miał potulnie oddać co ma cennego i ewentualnie ( podkreślam jedynie EWENTUALNIE) udać w póżniejszym czasie na policje celem zgłoszenie, że cos tam mu zabrali

  Absurd
  To tak jakby boksr wszedł na ring, a potem miał pretensje, że ten drugi też go bił, bo on myślał, ze sam będzie bił ile wlezie, a tamten będzie jedynie czekał na ciosy

  Rozbestwili nam się bandyci i tzreba im pokazac, że może jednak ich BHP pracy jest trochę inne niż księgowego :/

  W kazdym razie byłabym pierwszą osoba, ktora by się podpisała pod petycją , która miałaby zwolnić tego mężczyznę, który zabił napastnika z wszelkiej odpowiedzialności
  Bronił sie. Ma do tego prawo i już
  następni bandyci 100 rzy sie zastanowią, zanim zdacydują sie na napad

  Przecież nie może być tak, że przeciętny człowiek żyje w stresie a bandyta jest bezkarny
  To jest dopiero absurd do potegi N

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s