Zestawienie – przerażenie

Krew mnie zalewa za każdym razem, gdy ktoś używa argumentu jakoby Hitler był socjalistą. Taki z niego socjalista jak ze mnie komunistka. Narodowy socjalizm zwany nazizmem ma tyle wspólnego z socjalizmem, co posiłki półmięsne z wegetarianizmem. A właśnie – Hitler był też wegetarianinem. Był też katolikiem. Przynajmniej w obrębie deklaracji. Tak miłosierny w swej wierze, tak bogobojny i prawy, że nawet zwierząt nie jadał. Ale w innych-poza kulinarnymi- aspektach życia przejawiał odmienne przekonania. Dlatego używanie argumentu socjalizmu Hitlera ma tyle sensu, co używanie argumentu jego wegetarianizmu. Na pewno każdy, kto nie je mięsa, zamierza eksterminować jakiś naród, a każdy, kto jest socjalistą, tylko marzy o wielkiej wojnie.

Jeśli to nie jest jeszcze dobitnym argumentem na to, że takie odniesienia nie mają sensu, to mam w zanadrzu jeszcze kilka przemyśleń. Świadczą one o tym, że niezależnie od wszelkich adolfowych deklaracji jego działania z okresu II wojny światowej najwięcej mają wspólnego z galopującym kapitalizmem, który jest mokrym snem wolnorynkowców. Tych samych, dla których guru ekonomiczne w postaci Balcerowicza przygotowuje wykaz słów nie będących argumentami, a jedynie „czułymi słówkami” używanymi przez drugą stronę. Jakież to słowa nie mieszczą się w poważnej dyskusji? „Społeczny”, „rodzinny” a nawet „solidarność”, bo Leszek wie lepiej jak zbudować świat i jakakolwiek wspólnota nie ma w nim prawa bytu.
10341510_334097450087479_9066444319084937576_n

                                       fot. Michał Pytlik

I tak oto podstawowym mechanizmem w obu przypadkach królującym okazuje się odczłowieczanie pewnej grupy ludzi, którym dobiera się w ten sposób prawo przynależności do ogółu ludzkiego. I znaczenie drugorzędne ma to, czy stosuje się ten mechanizm wobec Żydów, Romów, Gejów, niewolników, żuli czy prekarian. Liczy się sam fakt dawania jednym pozycji nadrzędnej wobec innych. Tak łatwo jest wtedy tych „innych”, „gorszych”, ”niechcianych” poniżać i upokarzać bez poczucia, że upokarza się jednego z nas. Tak łatwo jest wtedy traktować ich nawet nie jak zwierzęta (Hitler tak kochał swojego psa), ale jak przedmioty niewarte chwili refleksji.

A potem czytam  zdania:
„Od 10. do 65. roku życia byli przymuszeni do niewolniczej pracy, która trwała od 10 do 14 godzin dziennie.”

I nie jest to prognozowana przyszłość wolnego rynku, gdy na emeryturę (przy takim wyśrubowaniu wydajności to chyba tożsamą ze śmiercią) będzie się odchodzić w wieku 65 lat, ale dopiero po przepracowaniu lat 50.  A żeby to uczynić trzeba będzie zacząć pracę bardzo wcześnie, prognozując czasowe przestoje w niej – już w  wieku lat 10. Przy okazji będzie to ostatni moment na rozpoczęcie kariery zawodowej i dania sobie szansy na przeżycie. W tym wieku ma się już bowiem takie potrzeby, że rodzice w żaden sposób nie będą w stanie ich zaspokoić. Ich pensja będzie tak przekalkulowana, że będzie im wystarczała na przetrwanie, ale nie na godne życie. Nie na jakiekolwiek życie i na pewno nie na utrzymywanie darmozjadów (zwanych jeszcze obecnie dziećmi).
Ale nie jest to taki prognostyk, chociaż nim mógłby być. Jest to opis sytuacji w getcie łódzkim. Jak widać  – wprowadzono tam piękny kapitalizm, w którym człowiek nie miał znaczenia- a przez to wartości, ale wartość miała jego praca, którą dokładnie dało się wycenić. Co nie znaczyło nic dla tego człowieka, ale dla nadzorujących go oznaczało czysty zysk (jakby okrutne określenie „czysty” w tym przypadku nie było).

Na takiej samej pozycji już niebawem będą ci, których teraz określa się mianem prekariatu, a których szeregi ciągle są zasilane.  Umowy o dzieło bez żadnych praw  za to ze stertą obowiązków, coraz większe wymagania za którymi nie idą ani większe pieniądze ani uprawnienia. A wybór takiego życia lub innego jest pozorny jak u ludzi w getcie. Zawsze przecież można nie pracować, ale w ostatecznym rozrachunku w obu przypadkach oznacza to śmierć.

Bez tytułu
I na koniec „smaczek”, nad którym się zastanawiałam – dodać czy nie dodać? Ale od dwóch dni te cytaty siedzą u mnie w głowie i jakoś nie mogę pozbyć się wrażenie, że wygłosiły je umysły bardzo podobne. Autorem jednego z nich jest Adolf Hitler. Autorem drugiego – Janusz Korwin – Mikke – najgłośniejszy ostatnio sławiciel błogosławieństwa wolnego rynku i władzy absolutnej (ja mam wrażenie, że to się może wykluczać, ale mogę się mylić) w Polsce.
Który z cytatów do którego z panów należy – każdy może odgadnąć lub sprawdzić sam.

1. „Nie ma nic piękniejszego od wychowania sobie młodego stworzenia: dziewczyna w wieku osiemnastu, dwudziestu lat jest miękka jak wosk. Mężczyzna musi mieć możliwość, aby na każdej dziewczynie odcisnąć swoją pieczęć. Kobieta chce tego samego! „
2. „Kobieta przesiąka poglądami człowieka, z którym sypia. Ostatecznie (Natura czy Bóg – nie będziemy się spierać) nie po to tak skonstruował mężczyzn, by setki tysięcy plemników się marnowały; wnikają one w ciało kobiety i przerabiają ją na obraz i podobieństwo mężczyzny, do którego ona należy. „

Reklamy

2 thoughts on “Zestawienie – przerażenie

  1. Nie zgadłam, nie umiem dopasować cytatu do autora, bo wydaje mi się, że jedno i drugie pasuje do każdego z nich. Właściwie można się przerazić, że czyżby aż tak?….
    W kwestii zabezpieczenia mojej starości emeryturą, to myślę, że jednak nie zdążę. Może trzeba było mi krócej się uczyć i wcześniej o tym pomyśleć, ale już przepadło. Może z tych „czułych słówek” uda się zatrzymać chociaż „rodzinny”, jak już na pozostałe nie można liczyć. Doliczyć nie mogę się też moich pieniędzy ze składek na to starcze zabezpieczenie. I zastanawiam się, czy to u mnie szwankuje zdolność liczenia czy w ZUS-ie? W tej dziedzinie zgadzam się i na „społeczno-solidarny” i na „rynkowy” – bardzo proszę, do wyboru. Tylko niech to będzie jasne – który i niech ma to jakiś sens.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s