Lewiatan znaczy Szatan

Wszystko zawsze jest dziełem przypadku – pomysł na ten tekst również. Szłam sobie w Łodzi ulicą Wschodnią i niezależnie od jej wyglądu estetycznego i moich odczuć względem tego, jak bardzo jest to kawałek świata zapomniany przez większość, zwróciłam uwagę na sklepy, które zakwitają tam żółcieniem i błękitem co krok. Jest to sieć sklepów Lewiatan i sama w sobie nie jest niczym zaskakującym. Mamy bowiem wiele sieci, które na zasadach franszyzy zagarniają coraz większe tereny. Swego czasu miałam z bratem zabawę, która polegała na opracowywaniu trasy z domu do jego szkoły w taki sposób, by nie przechodzić obok żadnej „Żabki”. Szybko zadanie to okazało się niewykonalne, a przynajmniej wymagałoby obchodzenia tak wielu kwartału, że daliśmy sobie spokój.  Tak teraz na ulicy Wschodniej wykwitają Lewiatany, a mnie głównie zainteresowała nazwa tej sieci i szybkie skojarzenie z inną podobną nazwą oraz z tym, czym Lewiatan jest w kulturze i wierzeniach.

Nie będę tutaj analizować idei powstania tej sieci sklepów czy zadań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ideologii jaka za tym stoi. Nie to jest moim celem czy zadaniem, bo mnie tylko zaintrygowała ta nazwa – stąd zestawienie obu przedsięwzięć. Oba pokusiły się o wykorzystanie Lewiatana jako nazwy, a mnie konotacje kulturowe zarówno czerpiące z judaizmu jak i z chrześcijaństwa wydają się dyskwalifikować ją na każdym możliwym poziomie.

500px-Lewiatan

Lewiatan  to hebrajski  לִוְיָתָן, Livyatan, Lewjosn. Potwór morski, wąż z łbem smoka, który pojawia się w Starym Testamencie. Od zawsze kojarzył się ze złym, nieznanym, przerażającym i pożerającym, zagrażającym w każdy możliwy sposób. Ale jednocześnie przed wielkim dobrem miał on się ukorzyć, na co wskazuje fragment Księgi Izajasza 27:1” W ów dzień Pan ukarze swym mieczem twardym, wielkim i mocnym, Lewiatana, węża płochliwego, Lewiatana, węża krętego; zabije też potwora morskiego” (Biblia Tysiąclecia). We wszystkich przekazach chronić się przed nim należy i nie można dopuścić do jego rozmnażania. W tej kwestii interweniował sam Bóg, co wynika z komentarza Rasziego w Księdze Rodzaju: „Bóg stworzył samca i samicę Lewiatana, później zabił samicę i zostawił dla prawych, ponieważ gdyby Lewiatany rozmnożyły się, świat nie wytrzymałby tego.” (Biblia Tysiąclecia)
Na ulicy Wschodniej Lewiatany mnożą się obłąkańczo i wydaje mi się, że niebawem zaczną się z niej wylewać na okolice i świat… a przynajmniej Łódź może tego nie wytrzymać. Chociaż to miasto nie takie rzeczy już przetrzymało.
Ale jeśli komuś skojarzeń z potworem morskim, wielkim wężem ze smoczym łbem jeszcze mało, to można Lewiatana śledzić dalej.
Literatura związana z kabałą jest bardziej dosłowna niż symboliczna Biblia (to chyba skutek bliskich powiązań z matematyką, która jest bezwzględnie dosłowna) i tam Lewiatan jest już wyraźnie Samaelem – aniołem śmierci, duchem zniszczenia. Zaczyna się niebezpiecznie wyłaniać z literackiego morza i kierować ku otchłaniom piekielnym. I wreszcie w literaturze chrześcijańskiej trafia tam bez żadnych wątpliwości, gdyż zostaje ujawnione jego najprawdziwsze i najgłębiej skrywane oblicze. Wtedy okazuje się jednoznacznie : Lewiatan jest Szatanem. Zagraża wszystkim istotom, które stworzył Bóg, chce je zniszczyć, pożreć, spalić ogniem piekielnym, spopielić … Z tej perspektywy hasło reklamowe sieci Lewiatan „Twój dobry sąsiad” wydaje się być ponurym żartem.

penta

 

Jak komuś jeszcze mało to można sobie przeanalizować satanistyczny pentagram Bafometa. Istnieją na nim litery hebrajskie, które czytane zgodnie z ruchem przeciwnym do wskazówek zegara (no bo przecież, że w satanizmie wszystko jest dokładnie odwrotnie) układają się w dobrze znane nam już słowo „לִוְיָתָן” (LVIThN) czyli Lewiatan.

 

To już nie pozostawia najmniejszych wątpliwości – Lewiatan to czyste zło i każdy, kto ma jakiekolwiek z nim konszachty musi być tak samo zły.

Ale jest nadzieja na przezwyciężenie zła. Zarówno judaizm jak i chrześcijaństwo pozwala wierzyć, że kiedyś Lewiatan zostanie pokonany (czego w obliczu jego okropieństwa chyba wszyscy sobie szczerze życzymy). Niestety jego unicestwienie ma nadejść dopiero wraz z Sądem Ostatecznym, gdy to  ludzie prawi jeść mają jego mięso – co nie musi być przecież odczytywane dosłownie, nawet nie powinno być traktowane dosłownie w żaden sposób jak cała biblia, gdyż jest ona tekstem z gruntu symbolicznym. Lewiatan zginie jako zło tego świata, a szlachetni ucztować będą na jego szczątkach „karmiąc” się tym, co z niego zostanie.
Wizja przerażająca jak i cała historia Lewiatana, ale pozostaje mieć nadzieję, że może ten Sąd Ostateczny nadejdzie szybciej albo dokona sie jakaś przemiana w ludziach, która Lewiatana z powierzchni ziemi oraz głębin  morza i  piekła wypędzi.

LeviatanKrlewski

Nie wiem zatem czy wybranie Lewiatana na nazwę przez sieć sklepów jak również przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych jest jedynie bardzo niefortunnym zabiegiem marketingowym, czy może ma to znaczenie głębsze – nazwa wybrana została rozmyślnie. Trudno jest mi czasem wierzyć, że wykształceni ludzie dokonują tak debilnych wyborów nieświadomie i zaczynam podejrzewać, ze to nie oni są głupi, ale głupich robią z nas – pozostałych.
Jeśli zatem chodzi o to drugie – świadomy wybór-  to obawiam się, że za tymi przedsięwzięciami czai się zło. Jakiego jest ono rodzaju – trudno stwierdzić. Ale każdy może zastanowić się na tym sam i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Niestety w naszej kulturze Lewiatan to Szatan i taka świadomość należałoby mieć.

Reklamy

24 thoughts on “Lewiatan znaczy Szatan

 1. nie wiem czy osoba prowadząca tą stronę jest bezrobotna lub ograniczona umysłowo ewentualnie poszukująca poklasku u ojca Rydzyka (złodzieja) ale warto bliżej zapoznać się z Biblią……NIE TOBIE OCENIAĆ!!!! POKORY

 2. Tak, Lewiatan znaczy szatan. Zgadzam się zupełnie z autorką tych rozważań. To bardzo słuszne spostrzezenia. Wiele osób wyciąga z tego faktu wnioski i nie korzysta z zakupów w sieci, której nazwa jest symbolem zła. Moja noga w tym sklepie nigdy nie stanie.

  • Zgaduję, że więcej zła czyniono w imię bogów i innych magicznych przyjaciół, niż w imię „Lewiatana”. Ciekawe, czy ludzie z Lewiatana też patrzą z nienawiścią lub politowaniem na wszystkich tych, którzy nie uczęszczają do ich sklepów. Tego typu symbolika nie powinna mieć żadnego znaczenia. JEŚLI ludzie związani z tą siecią nie czynią zła, to sklep go nie symbolizuje. Nie wszyscy potrzebują bajek, by wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Dla niektórych potwór z legend jest ważniejszy od faktów.

   • Odwoływanie sie do nazwy mitologicznej, to jednak odwoływanie sie do nazwy mitologicznej.
    Sklep mógłby się nazywać SĄSIAD i wtedy to żadnej mitologicznej nazwy by sienie odwoływał …
    I nie ma znaczenia, czy to Lewiatan, Minotaur czy Kopciuszek – konotacje są

    • Owszem, są konotacje i jak widać dla niektórych jak najbardziej ma to znaczenie, czy to Lewiatan, Minotaur, czy Kopciuszek. Jak ktoś nie chce wchodzić do sklepu, bo mu się nazwa nie podoba, to jego sprawa, ok. Pewnie sam bym nie wszedł do sklepu „Lewak” albo „Wegetarianin”. Tu jednak nie wchodziłaby w grę kwestia interpretacji i nie kojarzyłbym nikogo z nieistniejącym szatanem.

     • Proponuję trochę dystansu do siebie, świata i tekstu czytanego…
      Gdyby tak wszystko, co napisane traktować śmiertelnie poważnie, to mielibyśmy nie tylko samych fundamentalistów religii wszelakich, ale też ludzi wierzących, że dynia może zamienić sie w karetę

     • Ok. Wydawało mi się, że sam nawoływałem do dystansu do tekstu czytanego i nietraktowania tej nazwy tak śmiertelnie poważnie przez autorkę komentarza, na który odpisałem. Jeśli zostało to zrozumiane odwrotnie, to pewnie źle się wyraziłem. Ciao.

 3. Myślę ze autorka tego tekstu porusza tu bardzo ważną kwestię. Zgadzam sie z nią całkowicie. Niestety w świecie szerzy sie zło, a my musimy unikać wszystkiego co ma chociażby pozór zła. Ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji jak szatan czai się za drzwiami by odciągnąć nas od Jezusa, Ludzie którzy tego nie rozumieją lub nie chcą zawsze będą tłumaczyć sobie i innym ze to nic takiego i ze wszystko w tym świecie jest przecież dla nich… Bóg dał nam rozum i wolną wolę. Im więcej wiemy, tym mądrzej podchodzimy do życia, i unikamy rzeczy które nas mogą skrzywdzić duchowo.

 4. Moja subiektywna ocena teksu i kwestii, której dotyczy, jest taka, że zapominamy o swojej kulturze, o swoim pochodzeniu, o swoich przodkach… słowom nadajemy nowe znaczenia, nazwy staja sie tylko obrazkiem bez historii… Nie chce nam się zagłębiać w znaczenia, nie chce nam się pomyśleć. Czytamy nagłówki a nie wiadomości. I tak Lewiatan staje się marką sklepów, albo jak w bajce Disneya – strażnikiem Atlantydy … Bajki jakie dajemy sobie wciskać są niewyobrażalne. A winni jesteśmy my, bo łatwiej jest nie wiedzieć, niż poświęcić nieco swojego niezwykle cennego czasu na znalezienie rzetelnej informacji. A wiedza naszych babć i ciotek o życiu i świecie przepadła bezpowrotnie zastąpiona Wikipedią i innymi mediami elektronicznymi. A szkoda …

 5. Uważam niestety , że wiele korporacji w ukryciu posługuje się satanizmem dla korzyści własnych („skrajny materializm”, uwikłanie w stowarzyszenia) siejąc manipulacje zła i popadając w nią zarazem.
  Powiązania takie czasem można odkryć przypadkowo natrafiając na różne dziwne symbole i znaki na opakowaniach, na budynkach itp.
  Nie trzeba daleko szukać. Choćby w takim centrum handlowym Poznania „nr 1 w Europie” – „Stary Browar” widnieje w jego holu głównym dziwna ławeczka czarno biała z krukiem
  i napisem : „Walka dobra ze złem jest chorobą umysłu”. Co to znaczy. Jak to tłumaczyć? A no raczej w ten sposób:: Siadaj sobie, spocznij idioto , dla nas jesteś zwykłą padliną…

 6. Wielka szkoda, że tak trudno znaleźć stronę do dyskusji na tematy związane z biblijnymi przekazami. Sama nazwa jak sądzę, nie niesie ze sobą dobra czy zła, dopiero skojarzenie z przekazem biblistów nadaje odpowiedni ton myślom. Trochę tak jak z Szatanem, opisany jako piękny ,elegancki i mądry. Dopisano, że przeciwnik poczciwości i od razu staje się wstrętny i zły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s