Krew to największy dar

Krew daje życie. Jest bardzo potrzebna i wszyscy chyba o tym wiemy. Co chwilę w telewizji mówi się o tym, że bez krwi niemożliwe są operacje, że jest ona często jedynym dostępnym lekarstwem. Dlatego namawia się ludzi do tego, by oddawali krew, gdy t tylko możliwe. Pojawiają się akcje zbiórki krwi zarówno te związane z konkretnym wypadkiem (gdy potrzebna jest krew dl jakiejś osoby, a tej krwi właśnie brakuje) lub akcje okresowe, gdy trzeba zasilić banki krwi, które pustoszeją w danym czasie. Dzieje się tak głównie w okresie wakacyjnym, gdy braki w bankach wynikają z dwóch równoległych powodów – po pierwsze ludzie wyjeżdżają na wakacje i nie oddają krwi tak regularnie jak w ciągu roku, po drugie liczba wypadków w tym okresie zwiększa się, przez co zapasy krwi szybciej się kończą. Krew potrzebna jest zawsze.

Kolejne kampanie informacyjne czy społeczne o tym przypominają. W każdy możliwy sposób, za pomocą każdego dopuszczalnego chwytu. Wołają o dawców krwi, o oddawanie tego drogocennego płynu. Krew nadająca SOS, bo każda potrzeba krwi to wołanie o pomoc.
zdjecie_20130212165310_735Przykłady można mnożyć i chyba nie ma nikogo, kto nie wie, ile daje krew. Oczywiście poza Świadkami Jehowy, którzy w pokrętny sposób zinterpretowali przekaz biblijny (w ogóle interpretacje biblii często wydają mi sie ją wypaczać, żeby nie powiedzieć wynaturzać i w opisach interpretatorów okazuje się, że w tej biblii to jakieś brednie i absurdy zapisano). Wielokrotnie z nimi na ten temat rozmawiałam i nijak nadal tego zakazu transfuzji nie pojmuje. Płyn święty dany ludziom przez Boga – daje życie. Skoro to największy dar, jaki człowiek otrzymał od Stwórcy, to powinien się nim dzielić z innymi ludźmi szerząc moc boską.
Nie dociera.
To od drugiej strony – skoro krew jest święta i nie wolno jej przelewać, a zrobienie tego skazuje człowieka na potępienie, to czemuż ten sam Bóg, który ustanowił takie drastyczne zasady, połowę ludzkości naznaczył comiesięcznym krwawieniem, przelewaniem tej świętej krwi? W ten oto sposób kobieta bez żadnej woli – złej czy dobrej- ze swej strony miesiąc w miesiąc za sprawą twórcy  grzeszy w jego oczach. Cóż za przewrotność. Nic zatem dziwnego, że w przypadku chorego dziecka Świadków Jehowy, które potrzebuje operacji i krwi „przelewanej”, to częściej matki kapitulują i podpisują zgodę na ratowanie życia dziecka w każdy dostępny lekarzom sposób. Skoro one z gruntu i tak są potępione…

Ale ja nie o tym chciałam pisać, tylko o dawcach krwi, o ludziach, którzy z miłości bliźniego oddają swoją krew dla ratowania czyjegoś  życia. I należy umożliwić to wszystkim tym, którzy maja taką chęć i potrzebę. Badania krwi są na tyle zaawansowane, że każdy krew może oddać, a w specjalnej stacji krew zostanie zbadana, by ocenić, czy nie ma przeciwwskazań do dalszego jej oddawania.

smok

Zmienia sie też podejście do tych, którzy krew chcą oddawać. Kiedyś osoba z tatuażem była podejrzana, bo na pewno ten tatuaż to jedynie wierzchołek góry lodowej i ten ktoś robi wszystko, by zniszczyć siebie i swoje ciało. Teraz w stacjach krwiodawstwa juz wiedzą, że rok po zrobieniu tatuażu (czasem nawet pół roku później) można spokojnie wykonać odpowiednie testy i sprawdzić, czy w trakcie wykonywania rysunku na ciele nie zostaliśmy zarażeni czymś, co dyskwalifikuje nas jako dawców. Nie ma takich wymagań jeśli chodzi o wizytę u fryzjera (a tam nożyczki mogą dokonać dokładnie tego samego, co igła do tatuażu) czy u manicurzystki, gdzie przecież są ostre nożyczki… albo u dentysty… Zarazić się żółtaczką czy HIV można właściwie wszędzie tak samo – jeśli w danym miejscu nie są przestrzegane zasady higieny. A salony tatuażu to nie są zapyziałe speluny, tylko bardzo czyste miejsca z pełną świadomością tego, jak ważna jest tam higiena.

Tak samo traktowano kolczyki… ale nie te w uszach u kobiet, bo to traktowane było niemalże jako coś naturalnego. Jakby kobieta rodziła się z dziurkami w uszach, w które tylko należy włożyć ozdoby. U mężczyzny taka dziurka w uchu wydawała się już podejrzana, bo pewnie jest gejem, który sypia z kim popadnie i właśnie dlatego przekuł sobie ucho. Jak bardzo jest to absurdalne – nie trzeba tłumaczyć, ale ten pogląd nie jest wymyślony przeze mnie na potrzeby tego tekstu, tylko zasłyszany w przeszłości.

1

Skoro zatem tatuaże i kolczyki nie są problemem przy oddawaniu krwi, to czy jest jakiś problem? Tak , jest nim spódnica. Nie można oddawać krwi, jeśli przyjdzie się do stacji krwiodawstwa w spódnicy. Nie ma na ten temat żadnych zapisów, nie ma żadnych zasad, które to regulują, nie ma też wyjaśnienia, skąd takie obostrzeżenie. Wszystko to zależy od własnej inwencji pani pobierającej krew i od jej poglądów na życie i ludzi. Skoro taka pani stwierdza, że w spódnicy nie można, to doprowadzi do tego, że tej krwi się nie odda mimo szczerych chęci. Bo pani z igłą jest wyrocznią i instancja najwyższą.
Oczywiście od razu nie powie, że jej wytyczne są tak idiotyczne, że dotyczą jedynie ubrania. Będzie kluczyć i wymyślać. Odwoła się to wątpliwości co do rytmu serca i wyśle do specjalisty. Po otrzymaniu wszelkich potrzebnych zaświadczeń zacznie wymyślać inne powody. Brak pewności co do tego, czy dana osoba ma świadomość swojej płciowości, czy nie ma ryzykownych zachowań seksualnych, czy jest zdrowa psychicznie… a wszystko dlatego, że jest w spódnicy. A pani taka uznaje, że nie można oddawać krwi w spódnicy, gdy się jest mężczyzną.

Wszystko to zakrawa o absurd. Ani orientacja, ani gust, ani zapatrywania nie przenoszą sie bowiem przez krew. Jeśli ta pani uważa, że przez krew przenoszą się choroby psychiczne, to proponuje jej dokonać odpowiednich badań udowadniających i ma Nagrodę Nobla w kieszeni.
Póki co odbiera ona możliwość ratowania życia innym tylko dlatego, że jej osobiście nie podoba sie wygląda osoby, która postanowiła to zrobić. A ja mam nadzieję, że sprawa ta tak się nie skończy, że ktoś wyżej od tej pani podejmie właściwą decyzję. Bo jeśli ktoś – ktokolwiek – zdecydował się oddać krew, to niezależnie od tego jaka jest jego płeć, jaka jest jego orientacja, jakie jest jego ubranie i jaki ma gust muzyczny – powinien mieć do tego prawo.

Bo krew to największy dar.

Bez tytułu

W tekście wykorzystałam zdjęcia z kampanii społecznych dotyczących potrzeby oddawania krwi:
Smok oddaje krew
Alfabet który wchodzi w krew
Świąteczna skarpeta pełna krwi

Historia niemożności oddania krwi przez mężczyznę w spódnicy opisana jest tutaj:
skrzyzowany.blogspot.com

Reklamy

2 thoughts on “Krew to największy dar

 1. Zostawiając religię nadmienię tylko, że mogą być inne powody by zrezygnować z przyjmowania krwi – http://interia360.pl/artykul/krew-na-cenzurowanym,60238?fb_action_ids=10200327487051448&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210200327487051448%22%3A453894364665132%7D&action_type_map=%7B%2210200327487051448%22%3A%22og.recommends%22%7D&action_ref_map=%5B%5D#skipAdnews

  Mi osobiście lekarka (!) poleciła rezygnację z transfuzji, mimo że po porodzie hemoglobina spadła mi do poziomu 5,8, bo jak stwierdziła „to sam syf”.
  Nie chcę tu nikogo przekonywać, bo raczej każdy ma już ugruntowane poglądy ale zwrócić uwagę, że jest tez druga strona medalu.

  • Leczenie siebie powinno sięodbywać według własnego uznania.
   Jeśli ktos ma ochotę umrzeć za swoją religię – ma do tego wszelkie prawo.
   W przypadku dziecka sytuacja jest niejednoznaczna.

   Pewien znany mi lekarz chirurg w sytuacji odmowy podawania krwi (co w danym przypadku wykluczało możliwość dokonania operacji ratującej życie dziecka) – dał rodzicom 30 minut na podjęcie decyzji, bo tyle mógł zwlekać z decyzją własną.
   Stwierdził, ze po tym czasie dzwoni do sądu w celu pozbawienia rodziców praw rodzicielskich, gdyz chcą zabić swoje dziecko. Dodał, ze gdyby to chodziło o nich, to palcem by nie kiwnął. Ale chodzi o dziecko.

   Przed upływem 30 minut matka zgodę podpisała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s